Büyük Bir Zafer Günü Olan 18 Mart Aynı Zamanda da Şehitlerimizi Anma Günüdür.

Tarih: 2014-04-30 11:28:20

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "18 Mart, bizim tarihimizde inanılmaz bir önemi olan, çok önemli bir tarih" dedi. Bakan Güllüce, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman'ı ziyaretinde, Çanakkale'de şehit ve gazi olanları rahmet ve minnetle andığını söyledi.

Büyük Bir Zafer Günü Olan 18 Mart Aynı Zamanda da Şehitlerimizi Anma Günüdür.

18.03.2014

Çanakkele'de kazanılan zaferin önemine değinen Bakan Güllüce, "Allah şehitlerimizin makamlarını cennet etsin. 18 Mart, bizim tarihimizde inanılmaz bir önemi olan, çok önemli bir tarih. Bugün 18 Mart. Birkaç yerde şehitlerin kabirlerine çiçek koyduk. Burada da onu anmadan geçemiyorum. Büyük bir zafer günümüz ve şehitleri anma günümüz" diye konuştu.

Bakan Güllüce, "Tüm yetişmiş insanlarımızı kaybetmişiz. Doktorlarımızı, düşünürlerimizi, yazarlarımızı, mühendislerimizi kaybetmişiz, neyimiz varsa. İnsan envanterimizi almış, götürmüş ama vatanı bize bırakmış" dedi.

Gençlere, İstiklal Marşı ve Çanakkale ruhunu okumalarını tavsiye eden Bakan Güllüce, "O ruh ki Edirne ile Ardahan arasındaki bütün vatan parçasını kucaklamış. O mevzilerde kucak kucağa şehit olmuşlar. Sen nerelisin, sen kimsin diye kimse kimseye sormamış, herkes vatan için bir olmuş. İnşallah bu birliktelik bozulmaz. O yüzden de Çanakkale’nin o birliktelik ruhu, vatan sevgisi ruhu inşallah devletimiz kıyamete kadar o ruhta kıyamete kadar kalır diyorum.”

Bakan Güllüce, Kırklareli ziyaretinden sonra Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesine geçerek, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99. yıl dönümü dolayısıyla Karaağaç Mahallesi Fatih Mezarlığı'ndaki Şehit Er Kadir Dadaş'ın kabrini ziyaret etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Çanakkale'ye mutlaka gidilip, oradaki şehitlerimize Fatiha okumak, 'Dede, biz geldik' demek gerekiyor. Yokluk içinde, sürünerek bize nasıl bir vatan bırakmışlar, onu öğrenmek lazım. O dedelere, gazilere, şehitlere layık bir evlat olmak için birlik ve beraberlik içinde, 76 milyonu korumak için o ruhu taşımak lazım" dedi.

Atatürk'ün dehasının bu savaşta ortaya çıktığına işaret eden Bakan Güllüce, Çanakkale Savaşı'nda tek vücut olan kahraman Mehmetçiğin, dünyada eşi benzeri görülmemiş saldırı karşısında vatanı korumayı başardığını vurguladı.

Bakan Güllüce, konuşmasına şöyle devam etti:

"Çanakkale'ye mutlaka gidilip, oradaki şehitlerimize Fatiha okumak, 'Dede, biz geldik' demek gerekiyor. Yokluk içinde, sürünerek bize nasıl bir vatan bırakmışlar, onu öğrenmek lazım. O dedelere, gazilere, şehitlere layık bir evlat olmak için birlik ve beraberlik içinde, 76 milyonu korumak için o ruhu taşımak lazım. Çanakkale bir ruh, bir kimya. Bu nasıl bir ruhtur, bu nasıl bir kimyadır? Bizim onlara dünya kadar borcumuz var. Edirne ve Ardahan arasında, Edirne ile Akyaka arasında bu vatan toprakları içinde olan herkes, o gün nasıl omuz omuzaysak, o gün nasıl kucak kucağaysak bu gün de aynısı olmak için 'dede' diyeceğiz. 'Biz biriz, bu ülkeyi bıraktığın şekilde koruyacağız, 76 milyon kardeşiz, senin ruhunla donanmışız, güçlü silahlı kuvvetlerimizi, genç kardeşlerimizi, yiğit askerlerimizi ve bütün şehitlerimizi anıyoruz, sizi unutmadık' deyip, başlarında Fatiha okuyoruz."

Avrupa ülkelerinin, Çanakkale Savaşı'nı askeri tarih derslerinde okuttuğunu vurgulayan Bakan Güllüce, şunları kaydetti:

"Biz, her 44 insanımızdan birini orada kaybettik. Sadece orada mı şehitler oldu? Sakarya'da, Allahuekber Dağları'nda şehitler oldu. Ben az önce Kadir şehidimizin annesine sordum 'Nereli siniz?' diye. Kars'ın Arpaçay ilçesinden olduğunu söyledi. Ben Erzurumluyum. Asırlardır Kars şehrimiz bu vatanı toplamak için serhad şehri olarak şehitler verdi. Ne acılar çektiler, ne soykırımlar gördüler. Muhakkak Kadir Dadaş kardeşimizin ya amcası ya dedesi ya babası ya halası mutlaka şehittir. Kendisi ya gazi torunudur ya da şehit. Ve biz diyoruz ki, 'Ey Kadir Dadaş kardeşim. Ey büyük evlat. Sen Arpaçay’dan geldin. Bak yine bu vatan toprağında kıyamete kadar kalacaksın. Ardahan'ı, Kars'ı Edirne’si ile herkes sana Fatiha okuyacak. Ne mutlu sana ki şehit olmuşsun. Ve ne mutlu ki şehitlerimize binlerce Fatiha okunuyor'. Bu toprakların bize bedava verilmediği, bu topraklarda kalmanın maneviyatının çok yüksek olduğunu ve bu topakları bize vatan parçası yapan insanları her dakika hayırla anıp, Fatiha ile anıp, bu bayrağa ve bu vatana layık olmak, o şehitlerin anısına layık olmak gibi ideallerle donanmamız lazım."

Bu Etkinlik Toplam 3038 Defa Okunmuştur.

[Geri Dön]