Erzurum'un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıl Dönümü Kutlandı

Tarih: 2014-04-30 11:26:23

Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yıl dönümü, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin katılımıyla kutlandı. Havuzbaşı'nda düzenlenen törende, Bakan Güllüce, Vali Ahmet Altıparmak, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Kamil Başoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Erzurum'un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıl Dönümü Kutlandı

12.03.2014

Bakan Güllüce, Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümünü kutlayarak, kentte bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Çocukluğunun Erzurum'da geçtiğini anlatan Bakan Güllüce, "12 Mart bizim çocukluğumuzda çok şenlikli kutlanırdı. Hem neşelenir hem üzülürdük. Kurtuluşu kutladığımız için sevinir, büyüklerimizden dinlediğimiz dramatik şeylere de üzülürdük. Şairin dediği gibi, 'Biz ölümden çok zulmü görmüş toprakların çocuklarıyız.' Hem ölümü gördü hem zulmü gördü bu topraklar" diye konuştu.

Şehitleri rahmetle andığını ifade eden Bakan Güllüce, "Rabbim rahmet eylesin. Yaşlılarımız çok çilekeş bir hayat yaşadılar, işgal yıllarında. Çok yokluklar çektiler. Allah hepsini rahmet eylesin, makamları nur olsun diye dua ediyorum" şeklinde konuştu.

Erzurum'da ilkokulu okuduğunu söyleyen Bakan Güllüce, "Kader bizi doğduğumuz, ilkokulu okuduğumuz şehre bakan olarak bulunmayı nasip etti. Bunun için de Allah'a şükrediyorum" ifadelerini kullandı.

Bakan Güllüce, "Buralarda kentsel dönüşüm itibarıyla olsun, TOKİ yapımları itibarıyla olsun, ekonomik, ticari iktisadi ve endüstriyel kalkınma itibarıyla olsun buraların pozitif ayrımcılığa tabi tutulması lazım. Aksi takdirde, 'Türkiye tepesi aşağı duruyor' bir pozisyona düşer. Bulunduğumuz sürece inşallah bu projeleri sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

Bakan Güllüce ve beraberindekiler, daha sonra Karskapı Şehitliği'ni ziyaret ederek, şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Burada şehitler için okunan dua programına da katılan Bakan Güllüce, Karskapı Şehitlik Müzesi'ni ziyaret ederek, şehitlik hatıra defterini imzaladı. Bakan Güllüce aynı zamanda Erzurum Valiliğini de ziyaret etti.

Bu Etkinlik Toplam 3035 Defa Okunmuştur.

[Geri Dön]